فلسفه نخواندن نماز در دوران حیض؟

فلسفه نماز نخواندن دوران حیض

پرسش :

مریم:چرا خانمها نباید در دوران حیض نماز بخوانند؟در جایی از قرآن نیامده. همچنین روایات هم با نص قرآن معارضند/لطفا کامل و قانع کننده توضیح دهید و شواهد یقینی بیاورید.ممنون

 

پاسخ :

سلام و عرض ادب

در مورد سوالتون عرض کنم که دورة ماهانة زنان و ایام عادت ماهیانه و حیض شدن گرچه نشانة سلامت زن هست، ولی زن در آن ایام دچار نوعی نقاهت و بیماری و ضعف جسمانی و کمردرد می شود.

 از طرفی در صورت شستشوی آن عضو و تماس آب با آن امکان آلودگی دارد، از این رو زنان در آن ایام شرایط صحت نماز را ندارند، چون نجاست و آلودگی اعضای تناسلی زن از یک طرف به اضافه کسالت و بیماری او باعث شده که خدا در حق آنان لطف کرده و نماز را از آنان برداشته است.

نکته بعدی اینکه قرار نیست همه چیز در قرآن صریح ذکر شده باشد بلکه بسیاری از احکام توسط اهل بیت و پیامبر تبین می شود چون اینها مفسر واقعی قرآن هستند و خود قرآن ناطق می باشند.

شهید مطهری می فرماید: «از نظر اسلام زن حائض حكم یك انسان به اصطلاح «محدث» را یعنی انسان فاقد وضو و غسل را دارد كه در آن حال از نماز و روزه محروم است»(مرتضی مطهری، مجموعه آثار 19، مسأله حجاب، ص 419.)، به نظر ایشان حیض مانند جنابت، خواب، بول و غیره موجب حدث‌ (نوعی پلیدی) است كه اولا اختصاص به زن ندارد و ثانیا با غسل و یا وضو مرتفع می گردد.

خونریزی ماهیانه زن یك نوع حرج و زحمت است و به دلیل پدید آمدن همین وضعیت روانی خاص، زن نمی تواند در حال نماز توجه دقیق و آرامش و طمانینه و طهارت لازم را داشته باشد، در حالی كه نماز گفتگوی بنده و راز و نیاز او با خدا است كه باید در نهایت دقت و آرامش و طهارت انجام گردد، و بر همین اساس است كه از نظر بینش اسلام زن آزاد است كه به وسیله ذكر و دعا رابطه اش را با خداوند حفظ كند و هنگام وقت نماز، ‌خود را پاكیزه نموده، وضو گرفته رو به قبله بنشینند و به دعا و مناجات با خداوند بپردازند، به این ترتیب كاستی ارتباط معنوی با خداوند در این ایام جبران می گردد(علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 78، ص 120).

موفق باشید و التماس دعا

نظرات (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

نماز خواندن واجب است در دوران حیض بانوان نمی توانند نماز بخوانند

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 32دارم ایا نماز خواندن در ایندوران گناه است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یعنی چی؟
گناه؟ واجب است نماز خوندن.

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

دانــــــلود های مفیـــــــــــــــــــد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

بیشترین دانلود ها

جدیدترین مطالب سایت